Ethno-rytmy Bułgarii [Korespondencja]

th

Bułgaria - kojarzona z wczasami w Słonecznym Brzegu, polami kwiatów róży i piękną architekturą cerkiewną - dziś odradza w sobie jeszcze niesamowitą tradycję muzyczną. W samym sercu Bałkanów rozkwita na nowo duch ludowych melodii i folkloru w wydaniu ethno fusion. A to za sprawą niezwykle utalentowanych chłopaków z zespołu Oratnitza. 


Zooming Ireland w Dublinie [Korespondencja]

th

Miniony miesiąc stał się dla polskiej i irlandzkiej muzyki współczesnej czasem niezwykle ciekawej wymiany artystycznej za sprawą projektu „Zooming: Ireland”. Jego celem było lepsze poznanie współczesnej, polskiej twórczości muzycznej w Irlandii oraz nowej muzyki irlandzkiej w Polsce.

Opera obyczajowa Boesmansa w Paryżu [Korespondencja]

th

Opéra Comique do dziś jest instytucją sprzyjającą wzbogacaniu repertuaru operowego, czego przykładem jest jej udział jako koproducenta w powstaniu nowego dzieła Philippe'a Boesmansa – opery Au Monde. Belgijski kompozytor ma już na koncie sześć dzieł operowych (wśród nich Iwonę, księżniczkę Burgunda według Gombrowicza), z których połowa swoje premiery miała na deskach brukselskiej opery La Monnaie. Również Au Monde zostało tam zaprezentowane po raz pierwszy, w marcu 2014, niemal rok przed paryską premierą w  Opéra Comique.MUDO... w Izraelu!

th

W dniach 11-13 marca odbędzie się kolejna edycja The International Art Film Festival w Tel Awiwie. Będzie i polski akcent - prezentacja jednej z produkcji MUDO Music Documentaries.

Cracow Duo w Newman Recital Hall

th

24 lutego 2015 r. Polish Music Center na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles rozpoczyna już 30 sezon artystyczny, promujący polską muzykę i polskich artystów. Pierwszym wydarzeniem w jubileuszowym sezonie jest niezwykły koncert dwóch polskich wirtuozów w Newman Recital Hall, znanych publiczności jako Cracow Duo.„Pamięć i rozrachunek” [„Memory and reckoning”] / Lyric Opera of Chicago

th

Lyric Opera z Chicago we współpracy z The Polish Institute New York oraz innymi polskimi i zagranicznymi organizacjami kulturalnymi zaplanowała na luty i marzec tego roku bogaty program wydarzeń związanych z postacią Mieczysława Wajnberga i jego operą pt. Pasażerka.

Projekty Fundacji MEAKULTURA w Europie

th

W nadchodzących miesiącach Fundacja MeaKULTURA, we współpracy z agencją SONORA zaprezentują dwa międzynarodowe projekty, Zooming: Ireland oraz Zooming: Estonia.Witold Małcużyński. Pianista emocjonalny [Sylwetki]

th

Interpretacje Witolda Małcużyńskiego odznaczają się wyjątkowością i indywidualnym stylem, nawiązującym do romantycznej tradycji wirtuozowskiej, który z jednej strony charakteryzował się bezbłędnym wyczuciem dramaturgii formy, wielką emocjonalnością, uduchowieniem, czy patosem, z drugiej zaś  – prostotą, liryzmem, naturalnością.

Popijając Wiener Melange. Dobrek Bistro

th

Wiedeń to miasto dobrej muzyki i pięknej architektury. Zaiste, muzyki granej na najwyższym poziomie jest tutaj bardzo dużo. Truizmem jest wspomnieć Wiedeńską Operę, Filharmoników, Złotą Salę Musikverein czy chór chłopięcy Die Wiener Sängerknaben, ale w mieście działa obecnie także wielu muzyków jazzowych, folkowych i rozrywkowych. Pochodzą z różnych krajów Europy i świata. Wszyscy razem tworzą swoisty muzyczny Wiener Melange.Trondheim Symfoniorkester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego [Korespondenci]

th

Niemal w każdej rozmowie z nowopoznanymi Norwegami pojawia się jego nazwisko. Prawie zawsze pada z mojej strony, bo jednak w ustach Skandynawa brzmi bardzo egzotycznie. Gdy ktoś bardzo męczy mnie pytaniami o powody mojego wyjazdu do Trondheim, to z uśmiechem odpowiadam, że przyjechałam tu dla polskiego dyrygenta – Krzysztofa Urbańskiego.

Don Giovanni w La Monnaie [Korespondenci]

th

Kiedy na początku roku dowiedziałem się o planowanej na grudzień premierze „Don Giovanniego” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w brukselskiej operze pomyślałem, że jest to jeden z „pewniaków” sezonu. Mając w pamięci wystawione niedawno w La Monnaie „Medeę” i „Lulu” w reżyserii Warlikowskiego, oraz genialne kreacje Barbary Hannigan (choćby w brukselskiej „Lulu” czy w „Die Soldaten” z Monachium), szykowałem się na prawdziwą ucztę.112131425

logowanie i rejestracja
Wydanie 289